Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија

Откако пред светската јавност компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics) премиерно ги претстави своите најнови мобилни уреди од Galaxy семејството, моделите А3 и А5 сега и официјално се достапни на Македонскиот пазар. Инспирирани од дизајнот на Самсунг премиум уредите, моделите од Серија А ги следат највисоките стандарди во мобилната индустрија, а во продажба официјално се достапни од 03.02.2017 година.

Повеќе: Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија

Две третини од американските ловци не се во состојба да летаат

Речиси две третини, околу 62 отсто, од ловците на американската војска F/A-18 Homet и Superhomet не се во состојба да летаат, објави американскиот неделник Defense News.

Повеќе: Две третини од американските ловци не се во состојба да летаат

Телескопот Хабл овековечи умирање на ѕвезда

Научниците со помош на вселенскиот телескоп „Hubble“ имаа можност да го фотографираат процесот на умирање на ѕвезда и нејзино претворање во планетарна маглина, а е објавена на сајтот на американската агенција за вселенски истражувања NASA

Повеќе: Телескопот Хабл овековечи умирање на ѕвезда

Еве како изгледа животот во градот во кој WiFi, ТВ, радио и мобилни телефони се забранети (ГАЛЕРИЈА, ВИДЕА)

Во градот Грин Бенк кој се наоѓа во западна Вирџинија во САД забрането е користење на електроника. Ова градче во кое живеат 149 луѓе се наоѓа во зона слободна од радио бранови. Научниците го користат овој простор за проектирање на сателити и за испитување на вселената и поради тоа не смее во таа зона да има радио бранови произведени од електроника за домаќинства, за да не се мешаат сигналите, пишува Дејли Мејл.

Повеќе: Еве како изгледа животот во градот во кој WiFi, ТВ, радио и мобилни телефони се забранети...

Остин и Индијанаполис ќе добијат 5G мрежа

Во текот на оваа година американската телекомуникациска компанија AT&T планира да ја стави во функција 5G безжична мрежа во два американски града.

Повеќе: Остин и Индијанаполис ќе добијат 5G мрежа

Фејсбук плаќа отштета од 500 милиони долари - еве за што!

Судот во САД и наредил на компанијата Фејсбук и останатите тужени страни да платат 500 милиони долари отштета бидејќи неовластено ја користеле технологијата за виртуелна реалност која и припаѓа на друга компанија.

Повеќе: Фејсбук плаќа отштета од 500 милиони долари - еве за што!

Вижн дајнамикс со тродимензионално мапирање со дрон

Автономната навигација на дрон за креирање тридимензионални мапи е новиот предизвик на спин-оф компанијата Вижн дајнамикс (Vison Dynamix), која почна да работи на Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Повеќе: Вижн дајнамикс со тродимензионално мапирање со дрон

Нова безбедна социјална мрежа за деца

Познатата данска компанија The Lego Group која е лидер по производство на лего коцки, претстави социјална мрежа за деца на возраст од 5 до 13 години, која потполно ќе биде безбедна за нив.

 

Повеќе: Нова безбедна социјална мрежа за деца

Телефони од иднината

Дизајнот на телефоните во главно е ист, речиси сите се правоаголни, но дизајнерите Филипе Старк и Џером Оливет отидоа чекор понатаму и се одлучија за многу едноставен концепт на телефон кој носи назив Alo smartphone.

Повеќе: Телефони од иднината

Ако ве повика ОВОЈ БРОЈ на Вибер, НИКАКО не се јавувајте!

Веќе подолго време корисниците на Вибер се жалат дека добиваат повици од бројот +266696687, а сега е откриено и што може да ви се случи ако се јавите.

Повеќе: Ако ве повика ОВОЈ БРОЈ на Вибер, НИКАКО не се јавувајте!

Страница 3 од 156