Дознајте дали некој ви влегува на Фејсбук, еве и како!

За оние кои често се прашуваат дали некој им „лута“ по Фејсбук профилот, веќе одамна постои едноставно решение за доаѓање до одговорот.

Повеќе: Дознајте дали некој ви влегува на Фејсбук, еве и како!

Американец и Русин заедно пристигнаа на меѓународната вселенска станица

Еден американски и еден руски космонаут пристигнаа денес со капсула “Сојуз” на меѓународната вселенска станица во орбитата на земјата.

Повеќе: Американец и Русин заедно пристигнаа на меѓународната вселенска станица

Новите Самсунг Галакси С8 и Галакси С8+ паметни телефонии во Македонија

Galaxy S8 серија – нов начин за интеракција на корисниците со своите уреди

По светската премиера, Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co. Ltd.) ги претстави своите најнови паметни телефони,уредите Галакси С8 (Galaxy S8) и Галакси С8+ (Galaxy S8+) и на Македонскиот пазар. На настанот кој се одржа денес во ресторанот „Воденица“, претставниците од медиуми и деловните Партнери на Компанијата се уверија дека преку моќните перформанси и беспрекорен дизајн, последната генерација на телефони - Галакси С8 носи потполно нов начин на интеракција за корисниците на уредите. Официјалната продажба во Македонија започнува на 28 Април, а сите заинтересирани овие паметни телефони ќе можат да ги нарачаат кај Операторите и малопродажните Партнери.

Повеќе: Новите Самсунг Галакси С8 и Галакси С8+ паметни телефонии во Македонија

Лансирана капсулата Сојуз со екипаж (Видео)

Вселенската капсула Сојуз (Soyuz) денеска беше лансирана од космодромот во Казахкстан. Капсулата ќе однесе двајца астронаути, Американец и Русин, на Меѓународната вселенска станица.

Повеќе: Лансирана капсулата Сојуз со екипаж (Видео)

Откриена нова планета на која може да има живот

Научниците откриле една нова планета која спаѓа меѓу малобројните вселенски тела на кои би можел да се развие некаков облик на живот, пренесе во четврток магазинот „Nature“.

Повеќе: Откриена нова планета на која може да има живот

НАЈАГРЕСИВЕН ПОТЕГ ДОСЕГА: Фејсбук брише илијадници профили, а еве која е причината!

Фејсбук во Франција избришал 30.000 лажни профили во рамки на кампањата на таа социјална мрежа да поради притисокот на европските влади, спречи ширење на лажни вести, дезинформации и пропаганда.

Повеќе: НАЈАГРЕСИВЕН ПОТЕГ ДОСЕГА: Фејсбук брише илијадници профили, а еве која е причината!

Хелсиншки комитет промовираше две поинакви видео игри

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија организираше настан за промоција на две видео игри.

Повеќе: Хелсиншки комитет промовираше две поинакви видео игри

Во каква состојба се американските знамиња на Месечината?

Фотографиите направени од лунарниот орбитер на НАСА, во 2012 година, покажуваат дека пет од шесте американски знамиња на Месечината и понатаму стојат исправено, но научниците велат дека тие по повеќедецениската изложеност на сончевите зраци и радијацијата, целосно ја изгубиле бојата.

Повеќе: Во каква состојба се американските знамиња на Месечината?

Еве како да откриете кој го следи секој ваш чекор на Фејсбук!

Фејсбук со својата најнова опција „Stories“ им овозможи на корисниците да дознаат кој ги следи на оваа социјална мрежа.

Повеќе: Еве како да откриете кој го следи секој ваш чекор на Фејсбук!

Пронајдени нови планети во Сончевиот систем?

Астрономите од Националниот универзитет на Австралија пронашле четири објекти во Сончевиот систем, кои би можеле да бидат прогласени за планети.

Повеќе: Пронајдени нови планети во Сончевиот систем?

Страница 6 од 163