СМРТОНОСНА НАУКА: Пет експерименти кои можеле да го уништат светот!

Во видео снимката можете да видите пет експерименти кои би можеле да го уништат светот, но сепак биле изведени.

Повеќе: СМРТОНОСНА НАУКА: Пет експерименти кои можеле да го уништат светот!

Еве како изгледа животот во градот во кој WiFi, ТВ, радио и мобилни телефони се забранети (ГАЛЕРИЈА, ВИДЕА)

Во градот Грин Бенк кој се наоѓа во западна Вирџинија во САД забрането е користење на електроника. Ова градче во кое живеат 149 луѓе се наоѓа во зона слободна од радио бранови. Научниците го користат овој простор за проектирање на сателити и за испитување на вселената и поради тоа не смее во таа зона да има радио бранови произведени од електроника за домаќинства, за да не се мешаат сигналите, пишува Дејли Мејл.

Повеќе: Еве како изгледа животот во градот во кој WiFi, ТВ, радио и мобилни телефони се забранети...

(ВИДЕО) Украина го претстави првиот “Антонов” без руски делови

Украинската компанија за производство на авиони “Антонов” во петокот во Киев го претстави првиот лет на својот Ен-132D – прв нејзин модел, конструиран без руски делови.

Повеќе: (ВИДЕО) Украина го претстави првиот “Антонов” без руски делови

Тихоокеанскиот „огнен прстен“ се активира: Подземни сили ги разбудија вулканите на Камчатка

Сеизмолозите во регионот на источниот дел на островот Камчатка, од четвртокот, регистрираа десетици земјотреси со различна сила, а последниот земјотерс беше во петокот наутро, со интензитет од 6,1 степен според Рихтер.

Повеќе: Тихоокеанскиот „огнен прстен“ се активира: Подземни сили ги разбудија вулканите на Камчатка

НОВ ТРИК: Најлесниот начин да дознаете кој ве избришал од пријатели на Фејсбук!

Фејсбук во последниве неколку години престана да биде само социјална мрежа, веќе е составен дел од животите на многу луѓе низ светот.

Повеќе: НОВ ТРИК: Најлесниот начин да дознаете кој ве избришал од пријатели на Фејсбук!

Ова фасцинантно видео открива како би изгледал лет над Марс (ВИДЕО)

Јан Фројдман три месеци спојувал топографски податоци и фотографии кои ги снимила HiRISE камера која се наоѓа на летало во орбитата околу Марс.

Повеќе: Ова фасцинантно видео открива како би изгледал лет над Марс (ВИДЕО)

Ајфон 7 е глобално најпродаваниот телефон оваа година

Kantar Worldpanel известува дека Ајфон 7, телефон на компанијата „Епл“, е најпродаван телефон во првите месеци од 2017 година. Извештајот сугерира дека уредот е пред конкуренцијата во повеќето региони, вклучувајќи ги и САД и Европа.

Повеќе: Ајфон 7 е глобално најпродаваниот телефон оваа година

Големо изненадување на Македонски Телеком

Македонски Телеком ќе им овозможи на фановите да го доживеат концертот на Depeche Mode преку HD стриминг во 360 степени во живо, како да се на самиот настан.

Повеќе: Големо изненадување на Македонски Телеком

Ново откритие – стаклени батерии што може да ја складираат енергијата на ветерот и Сонцето

Пронаоѓачот на литиум-јонските батерии, 94 годишниот Џон Гуденаф, дојде до ново важно откритие – стаклени батерии кои можат значително да го подобрат проблемот со складирањето на електричната енергија.

Повеќе: Ново откритие – стаклени батерии што може да ја складираат енергијата на ветерот и Сонцето

Страница 7 од 163