Социјалните мрежи пострашна зависност и од дрогата

Експертите велат дека зависноста од социјалните мрежи е поопасна и потешко излечлива дури и од дрогата.

Повеќе: Социјалните мрежи пострашна зависност и од дрогата

Жена астронаут постави нов рекорд во најдолго поминато време во вселената

Астронаутот Пеги Вајтсон го надмина досегашниот рекорд за поминати најмногу денови во вселената, кој претходно беше поставен од американскиот астронаут Џеф Вилјамс од 534 денови. Таа моментално го држи рекордот за најголема прошетка во вселената изведена од страна на жена астронаут и е првата жена која два пати командувала со Межународната вселенска станица.

Повеќе: Жена астронаут постави нов рекорд во најдолго поминато време во вселената

Ставете капка вода на камерата од телефонот и погледнете што ќе се случи!

Толку едноставно, а ефикасно! Внимателно ставете капка вода на објективот на вашата камера од мобилниот телефон.

Повеќе: Ставете капка вода на камерата од телефонот и погледнете што ќе се случи!

Дознајте дали некој ви влегува на Фејсбук, еве и како!

За оние кои често се прашуваат дали некој им „лута“ по Фејсбук профилот, веќе одамна постои едноставно решение за доаѓање до одговорот.

Повеќе: Дознајте дали некој ви влегува на Фејсбук, еве и како!

Американец и Русин заедно пристигнаа на меѓународната вселенска станица

Еден американски и еден руски космонаут пристигнаа денес со капсула “Сојуз” на меѓународната вселенска станица во орбитата на земјата.

Повеќе: Американец и Русин заедно пристигнаа на меѓународната вселенска станица

Новите Самсунг Галакси С8 и Галакси С8+ паметни телефонии во Македонија

Galaxy S8 серија – нов начин за интеракција на корисниците со своите уреди

По светската премиера, Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co. Ltd.) ги претстави своите најнови паметни телефони,уредите Галакси С8 (Galaxy S8) и Галакси С8+ (Galaxy S8+) и на Македонскиот пазар. На настанот кој се одржа денес во ресторанот „Воденица“, претставниците од медиуми и деловните Партнери на Компанијата се уверија дека преку моќните перформанси и беспрекорен дизајн, последната генерација на телефони - Галакси С8 носи потполно нов начин на интеракција за корисниците на уредите. Официјалната продажба во Македонија започнува на 28 Април, а сите заинтересирани овие паметни телефони ќе можат да ги нарачаат кај Операторите и малопродажните Партнери.

Повеќе: Новите Самсунг Галакси С8 и Галакси С8+ паметни телефонии во Македонија

Лансирана капсулата Сојуз со екипаж (Видео)

Вселенската капсула Сојуз (Soyuz) денеска беше лансирана од космодромот во Казахкстан. Капсулата ќе однесе двајца астронаути, Американец и Русин, на Меѓународната вселенска станица.

Повеќе: Лансирана капсулата Сојуз со екипаж (Видео)

Откриена нова планета на која може да има живот

Научниците откриле една нова планета која спаѓа меѓу малобројните вселенски тела на кои би можел да се развие некаков облик на живот, пренесе во четврток магазинот „Nature“.

Повеќе: Откриена нова планета на која може да има живот

НАЈАГРЕСИВЕН ПОТЕГ ДОСЕГА: Фејсбук брише илијадници профили, а еве која е причината!

Фејсбук во Франција избришал 30.000 лажни профили во рамки на кампањата на таа социјална мрежа да поради притисокот на европските влади, спречи ширење на лажни вести, дезинформации и пропаганда.

Повеќе: НАЈАГРЕСИВЕН ПОТЕГ ДОСЕГА: Фејсбук брише илијадници профили, а еве која е причината!

Хелсиншки комитет промовираше две поинакви видео игри

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија организираше настан за промоција на две видео игри.

Повеќе: Хелсиншки комитет промовираше две поинакви видео игри

Страница 9 од 166