Мислите дека нормален притисок е 120 со 80!? - Докторите велат дека Вие сте во ..

Сите граѓани мислат дека нормален крвен притисок е 120 со 80, и дека се што е над тоа е аларм за посета на доктор, но новите податоци велат дека оние што мислат така биле во заблуда.

Повеќе: Мислите дека нормален притисок е 120 со 80!? - Докторите велат дека Вие сте во ..

ДИЕТА ЗА МРЗЛИВИ ДЕВОЈКИ И ЖЕНИ: Пијте го овој сок, килограмите сами ќе исчезнуваат

Лековитите својства на циметот и медот, посебно и во комбинација, веројатно ви се веќе познати. Но, она што можеби не сте го знаеле е фактот што овие две магични состојки можат да ви помогнат да ослабите. Пробајте ја оваа напивка која е вкусна, лесна за подготовка, а го забрзува метаболизмот и ви помага да се ослободите од вишокот килограми додека удобно седите во вашата фотеља. Не велиме дека е добро да заборавите на вежбање, но ако денес баш ве мрзи да се придвижите, има и други решенија!

Повеќе: ДИЕТА ЗА МРЗЛИВИ ДЕВОЈКИ И ЖЕНИ: Пијте го овој сок, килограмите сами ќе исчезнуваат

Руска академија на науки: Хомеопатијата е опасна по здравје

Руската академија на науки (RAS) хомеопатската медицина ја означи како опасна по здравје и побара од Министерството за здравство да ја забрани употребата на хомеопатски лекови во руските државни болници, јавуваат руските медиуми.

Повеќе: Руска академија на науки: Хомеопатијата е опасна по здравје

Прескокнувањето на појадокот е лошо за срцето

Планирањето на оброкот и меѓуоброкот однапред и секојдневното појадување може да го намали ризикот од заболување од кардиоваскуларните болести, соопшти Американското здружение за здравјето на срцето (AHA).

Повеќе: Прескокнувањето на појадокот е лошо за срцето

Научниците откриваат зошто луѓето ги раздразнуваат некои шумови

Проучувањата на мозокот им помогнале на научниците да дознаат што го објаснува раздразнувањето што го чувствуваат некои луѓе од звуци како што се шкрипењето или „пукањето“ на прстите, а резултатите од студијата се објавени во списанието Current Biology.

Повеќе: Научниците откриваат зошто луѓето ги раздразнуваат некои шумови

Мали трикови за избелување на забите

Секој сака да има чисти и бели заби, а посетата на стоматолог може да биде скапа. Меѓутоа, постојат и работи во кујната што ќе бидат еднакво ефективни и ќе ви подарат блескава насмевка.

Повеќе: Мали трикови за избелување на забите

Од што умираат луѓето!? (ВИДЕО)

Благодарение на податоците од стотици истражувачи од целиот свет, Vox на својот Јутјуб канал претстави интересна карта која прикажува што е најголемата причина за смрт во секоја од државите.

Повеќе: Од што умираат луѓето!? (ВИДЕО)

Чаеви кои го зајакнуваат имунитетот, лечат несоница и нервозен желудник!

Кој и да го пиете нема да згрешите! Чаевите можат да бидат исклучително делотворни во зајакнување на имунитетот пред вирусите и бактериите да го нападнат организмот, но и многу корисна помош ако болеста веќе настанала.

Повеќе: Чаеви кои го зајакнуваат имунитетот, лечат несоница и нервозен желудник!

Страница 2 од 135