Испијте го лекот со вистинскиот пијалак: Комбинации опасни по здравје

Некои вообичаени пијалаци, од разни сокови па до кафето, можат да ја намалат ефикасноста на одредени лекови и да бидат сериозна закана за здравјето кога се комбинираат со нив.

Повеќе: Испијте го лекот со вистинскиот пијалак: Комбинации опасни по здравје

Витаминот Ц не спречува настинка!

По вестите дека витаминот Д не е делотоворен во борбата против настинката, експертите предупредуваат дека истото важи и за витаминот Ц. Поголема количина на витамин Ц нема да помогне во спречувањето на настинката, но може да помогне во побрзото оздравување доколку веќе сте болни.

Повеќе: Витаминот Ц не спречува настинка!

Бившите пушачи подолго го преживуваат ракот

Американскиот тим, под раководство на Ејми Феркертиќ, анализирајќи случаи на 4.200 заболени од рак на бели дробови, во своето истражување дошол до резултати кои покажуваат дека младите лица со напреден рак на бели дробови кои го оставиле пушењето повеќе од една година пред да им биде дијагностицирана болеста, преживуваат подолго од оние кои продолжиле да пушат.

Повеќе: Бившите пушачи подолго го преживуваат ракот

Кинез експлодирал пиејќи пиво

Една група на пријатели од Кина се натпреварувала во пиење на пиво.

Повеќе: Кинез експлодирал пиејќи пиво

Прочитајте кои зеленчуци се подобри за организмот доколку се готват

Сировото е поздраво, ова правило важи за поголем број на овошја и зелечнуци, но не за сите.

Повеќе: Прочитајте кои зеленчуци се подобри за организмот доколку се готват

Еве зошто не треба да пиете кафе помеѓу 8 и 9 наутро?!

Ако сте ранобудник, секоја чест! Тоа само вели дека живеете со здрав ритам – легнувате порано, веројатно јадете повеќе оброци на време, немате чести варирања во расположението!

Повеќе: Еве зошто не треба да пиете кафе помеѓу 8 и 9 наутро?!

Со помош на овие трикови никогаш повеќе нема да јадете навечер!

Ако имате грда навика да јадете навечер, и тоа во изобилство и нездраво, еве некои совети кои би требало да ги прифатите и да се обидете да ги промените животните навики кои не ви се од корист.

Повеќе: Со помош на овие трикови никогаш повеќе нема да јадете навечер!

Уште едно бебе излечено од ХИВ?

Агресивна, рана терапија кај бебе родено со вирусот ХИВ уште еднаш даде наизглед одлични резултати и тимот на лекари од Лос Анџелес се надева дека детето е успешно излечено, јавува Гардијан.

Повеќе: Уште едно бебе излечено од ХИВ?

„Пивскиот стомак“ нема врска со пивото!

- Пивскиот стомак, без никаков сомнеж, во целост е мит. Не постои ништо „магично“ во пивото, тоа и натаму е само обичен алкохол - тврди професорот Чарлс Бамфорт во разговор за списанието „Popular Science“.

Повеќе: „Пивскиот стомак“ нема врска со пивото!

Страница 135 од 142