Руска академија на науки: Хомеопатијата е опасна по здравје

Руската академија на науки (RAS) хомеопатската медицина ја означи како опасна по здравје и побара од Министерството за здравство да ја забрани употребата на хомеопатски лекови во руските државни болници, јавуваат руските медиуми.

Повеќе: Руска академија на науки: Хомеопатијата е опасна по здравје

Домашна напивка со која ќе ја победите несоницата

Природните сокови од зеленчук и овошје можат да ви помогнат во борбата со несоницата и останати проблеми.

Повеќе: Домашна напивка со која ќе ја победите несоницата

Прескокнувањето на појадокот е лошо за срцето

Планирањето на оброкот и меѓуоброкот однапред и секојдневното појадување може да го намали ризикот од заболување од кардиоваскуларните болести, соопшти Американското здружение за здравјето на срцето (AHA).

Повеќе: Прескокнувањето на појадокот е лошо за срцето

Научниците откриваат зошто луѓето ги раздразнуваат некои шумови

Проучувањата на мозокот им помогнале на научниците да дознаат што го објаснува раздразнувањето што го чувствуваат некои луѓе од звуци како што се шкрипењето или „пукањето“ на прстите, а резултатите од студијата се објавени во списанието Current Biology.

Повеќе: Научниците откриваат зошто луѓето ги раздразнуваат некои шумови

Мали трикови за избелување на забите

Секој сака да има чисти и бели заби, а посетата на стоматолог може да биде скапа. Меѓутоа, постојат и работи во кујната што ќе бидат еднакво ефективни и ќе ви подарат блескава насмевка.

Повеќе: Мали трикови за избелување на забите

Од што умираат луѓето!? (ВИДЕО)

Благодарение на податоците од стотици истражувачи од целиот свет, Vox на својот Јутјуб канал претстави интересна карта која прикажува што е најголемата причина за смрт во секоја од државите.

Повеќе: Од што умираат луѓето!? (ВИДЕО)

Чаеви кои го зајакнуваат имунитетот, лечат несоница и нервозен желудник!

Кој и да го пиете нема да згрешите! Чаевите можат да бидат исклучително делотворни во зајакнување на имунитетот пред вирусите и бактериите да го нападнат организмот, но и многу корисна помош ако болеста веќе настанала.

Повеќе: Чаеви кои го зајакнуваат имунитетот, лечат несоница и нервозен желудник!

Кај жените помнењето слабее во педесеттите

Резултатите од неодамна спроведено истражување упатуваат на тоа дека паметењето и времето или брзината на реакцијата на мозокот кај жените започнува да слабее во педесеттите години од животот, што е во спротивност со поранешните сознанија според кои опаѓањето на когнитивните способности не започнува пред шеесеттата година, според студијата објавена во списанието PLOS ONE.

Повеќе: Кај жените помнењето слабее во педесеттите

Страница 10 од 142